І. COVID-19
- Европейският съвет приветства добрия напредък с ваксинирането и цялостното подобрение на епидемичната обстановка, като същевременно изтъква необходимостта от продължаване на усилията за ваксиниране и от бдителност и координация с оглед на развоя на събитията, по-специално появата и разпространението на варианти на вируса.
- Постигнатите споразумения относно Цифровия COVID сертификат на ЕС и относно преразглеждането на двете препоръки на Съвета относно пътуванията в рамките на ЕС и относно неналожителните пътувания до ЕС ще улеснят безопасното трансгранично пътуване. Държавите членки ще ги прилагат по начин, който гарантира пълното възстановяване на свободното движение веднага щом ситуацията във връзка с общественото здраве позволи това.
- Европейският съвет потвърждава отново ангажимента на ЕС за международна солидарност в отговор на пандемията. Текущата работа в подкрепа на засилване на производството на ваксини в световен мащаб и на всеобщия достъп до тях, по-специално чрез COVAX, следва бързо да се придвижи. Всички държави и дружества производители следва активно да допринасят за усилията за увеличаване на световните доставки на ваксини, суровини, лекарствени и терапевтични средства, свързани с COVID-19, и да координират действията си в случай на затруднения с доставките и разпространението.
- Европейският съвет приветства решението, прието от 74-тата Световна здравна асамблея, за свикване през ноември 2021 г. на извънредна сесия на Световната здравна асамблея относно рамкова конвенция за готовност и реагиране при пандемия. ЕС ще продължи да работи за сключването на международен договор за пандемиите.
- Европейският съвет обсъди първите поуки, които могат да бъдат извлечени от пандемията, въз основа на доклада на Комисията. Той приканва предстоящото председателство да продължи работата в рамките на Съвета за повишаване на колективната ни готовност, способност за реагиране и устойчивост при бъдещи кризи и за защита на функционирането на вътрешния пазар.
II. МИГРАЦИЯ
- Европейският съвет обсъди положението с миграцията по различните маршрути. Въпреки че мерките, предприети от ЕС и държавите членки, намалиха като цяло през последните години незаконните потоци, тенденциите по някои маршрути будят сериозно безпокойство и изискват непрекъсната бдителност и спешни действия.
- За да се предотвратят човешки жертви и да се намали натискът върху европейските граници, ще бъде засилено взаимноизгодното партньорство и сътрудничество с държавите на произход и транзитно преминаване като неразделна част от външната дейност на Европейския съюз. Подходът ще бъде прагматичен, гъвкав и съобразен с конкретните нужди, ще използва координирано, в рамките на „Екип Европа“, всички налични инструменти и стимули на ЕС и държавите членки и ще се осъществява в тясно сътрудничество с ВКБООН и МОМ. Той следва да е насочен към всички маршрути и да разглежда всеки маршрут в неговата цялост, като се води борба с първопричините, оказва се подкрепа на бежанците и разселените лица в региона, изгражда се капацитет за управление на миграцията, изкореняват се контрабандата и трафикът на хора, засилва се граничният контрол, осъществява се сътрудничество в операции по търсене и спасяване, предлагат се мерки за законна миграция при зачитане на националните компетентности и се гарантират връщането и обратното приемане. За тази цел Европейският съвет:
- призовава Комисията и върховния представител, в тясно сътрудничество с държавите членки, незабавно да засилят конкретните действия с приоритетните държави на произход и транзитно преминаване и осезаемата подкрепа за тях;
- призовава Комисията и върховния представител, в тясно сътрудничество с държавите членки, да представи през есента на 2021 г. планове за действие за приоритетните държави на произход и транзитно преминаване, в които се посочват ясни цели, по-нататъшни мерки за подкрепа и конкретни графици;
- приканва Комисията да използва възможно най-добре поне 10% от финансовия пакет на ИССРМС, както и финансиране по линията на други подходящи инструменти, за действия във връзка с миграцията и да докладва на Съвета до ноември относно намеренията си в това отношение.
- Европейският съвет осъжда и отхвърля всеки опит на трети държави да си служат с мигрантите като инструмент за политически цели.
Тази новина е публикувана в рамките на изпълнението на проект „Толерантно общество – основа за интеграция на граждани на трети държави“ по договор с номер 812108-64/09.10.2020, финансиран по Фонд „Убежище, миграция и интеграция”