Пътят на Молдова към ЕС

Молдова кандидатства за членство в ЕС през март 2022 г., а през юни 2022 г. получава статут на страна – кандидатка за членство в ЕС. ЕС проведе първата междуправителствена конференция с Молдова през юни 2024 г.

Кандидатура за членство в ЕС

На 3 март 2022 г. Молдова кандидатства за членство в ЕС.

На 17 юни 2022 г. Европейската комисия дава становище по кандидатурата ѝ за членство в ЕС.

На 23 юни 2022 г. Европейският съвет предоставя на Молдова статут на страна кандидатка. Той приканва Европейската комисия да докладва на Съвета за изпълнението на условията, посочени в становището на Комисията относно кандидатурата за членство.

Заключения на Европейския съвет, 23 и 24 юни 2022 г.

На 23 март 2023 г. Европейският съвет потвърди отново, че Европейският съюз ще продължи да предоставя цялата необходима подкрепа на Молдова за укрепване на устойчивостта, сигурността, стабилността и икономиката на страната и за подпомагане на страната по пътя ѝ към присъединяване към ЕС.

Заключения на Европейския съвет, 23 март 2023 г.

Преговори за присъединяване

През ноември 2023 г. Европейската комисия излезе с препоръка за започване на преговори за присъединяване с Молдова. През декември 2023 г. лидерите от ЕС решиха да започнат преговори за присъединяване с Молдова и приканиха Съвета да приеме рамката за преговори, след като бъдат предприети съответните стъпки, изложени в доклада на Комисията. Имайки предвид напредъка на Молдова, през март 2024 г. лидерите от ЕС приканиха Съвета да приеме бързо проекта за преговорната рамка.

Доклад за Молдова (Европейска комисия, 8 ноември 2023 г.) 

Заключения на Европейския съвет, 14 и 15 декември 2023 г.

Заключения на Европейския съвет, 21 – 22 март 2024 г.

Заседания на Конференцията за присъединяване

След започването на преговори за присъединяване преговорите се провеждат в рамките на междуправителствена конференция (наречена още „конференция за присъединяване“) между министрите и посланиците на държавите — членки на ЕС, и страната кандидатка. Преговорите разглеждат различни области на политиката (известни като „глави“) и могат да се провеждат на равнище министри или заместник-министри. На 25 юни 2024 г. ЕС проведе първата междуправителствена конференция с Молдова.

Конференция за присъединяване на Молдова, 25 юни 2024 г.

Годишен преглед на напредъка

Всяка година Съветът приема заключения относно разширяването и процеса на стабилизиране и асоцииране, в които се прави преглед на напредъка, постигнат от всяка от страните кандидатки и партньори на ЕС в европейския им път.

В последните заключения, приети през декември 2023 г., Съветът приветства значителния напредък, постигнат от Молдова в осъществяването на целите, залегнали в основата на статута ѝ на страна кандидатка, в контекста на войната на Русия срещу Украйна и хибридните атаки срещу самата Молдова.

Освен това Съветът отчете, че Молдова е показала ясен ангажимент към процеса на реформи. За да се постигне по-нататъшен напредък по пътя ѝ на присъединяване, от ключово значение за Молдова е да поддържа устойчив и осезаем напредък в реформите, по-специално в областта на принципите на правовата държава, правосъдието и основните права.

Съветът също така насърчи Молдова да продължи работата по всеобхватна съдебна реформа, включително процеса на проверка, и да укрепи съответните институции в борбата с корупцията. В това отношение Молдова трябва да постигне солидни резултати по отношение на разследванията и присъдите, включително делата по високите етажи на властта.

За да се постигне по-нататъшен напредък в реформите в икономическия и финансовия сектор, Съветът изтъкна значението на осъществяването на преобразяващи икономически реформи, секторното сътрудничество и интеграцията на Молдова във вътрешния пазар на ЕС . Това следва да се направи въз основа на споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова и задълбоченото и всеобхватно споразумение за зони за свободна търговия съответно между ЕС, Грузия, Молдова и Украйна.

Освен това Съветът приветства постоянните усилия на Молдова за укрепване на публичната администрация и значителното увеличение на степента на съответствие с позициите и ограничителните мерки на ЕС в областта на общата външна политика и политика на сигурност.

Съветът одобрява заключения относно разширяването (съобщение за медиите, 12 декември 2023 г.)

Отношенията на ЕС с Молдова

Успоредно с процеса на разширяване ЕС и Молдова си сътрудничат и за укрепване на политическите и икономическите отношения, включително чрез Източното партньорство. От 2016 г. е в сила споразумение за асоцииране между ЕС и Молдова, а партньорите непрекъснато работят по неговото прилагане, насочено към по-нататъшно задълбочаване на политическото асоцииране и икономическата интеграция на Молдова с ЕС.

Източно партньорство – Отношения на ЕС с Република Молдова (обща информация)

Източник: Европейски съвет, Съвет на ЕС

Още новини

Подобряване на капацитета и взаимодействието на институциите при работа с непридружени малолетни и непълнолетни лица

Проектът „Подобряване на капацитета и взаимодействието на институциите при работа с непридружени малолетни и непълнолетни лица“ се изпълнява с финансова…
Skip to content