Проучване на профила на граждани на Молдова и Грузия с потенциал за осъществяване на законна миграция към България

Два нови експертни анализа бяха разработени в рамките на проекта „Насърчаване на законната миграция от Молдова и Грузия към България“, (№ BG65AMPR001-2.001-0010) на Европейския институт. Анализите са изготвени на база национални представителни проучвания, проведени в Република Молдова и Грузия и обхващат граждани от двете страни на възраст над 18 години, имащи потенциал и/или намерение за законна миграция към България.
Докладите „Профил на граждани на Молдова с потенциал за осъществяване на законна миграция към България“ и „Профил на граждани на Грузия с потенциал за осъществяване на законна миграция към България“ представят ключови характеристики на потенциалните мигранти – демографски данни, образование и квалификации, трудов стаж, икономически условия, информираност относно възможностите за миграция, социални връзки, лична мотивация.
Изводите от анализите целят да подпомогнат разработването на ефективни политики и препоръки за подобряване на законовата рамка за миграция. В контекста на икономическия растеж и дефицит на работна ръка в определени сектори в България, страната може да се възползва от квалифицирани кадри от Грузия и Молдова, докато за двете държави това представлява възможност за облекчаване на вътрешната безработица чрез регулирани миграционни потоци.

Тази новина е публикувана в рамките на изпълнението на проект  „Насърчаване на законната миграция от Молдова и Грузия към България“ (договор № 812108-44-11.06.2024), финансиран от ФУМИ 2021-2027.“

Още новини

Нова организация в помощ на мигрантите

Европейският институт изпълнява проект „Толерантно общество – основа за интеграция на граждани на трети държави“, в продължение на вече приключилия…

Как живеят мигрантите в България?

На 20-ти юни, Световният ден на бежанците, българсака медия представи кратък филм за живота на мигрантите в България – как живеят, как се интегрират и какво им липсва. Какви са проблемите им, има ли все още ясно изразена ксенофобия и какви са алтернативите за развитие пред тях?

Skip to content