На 26.02.2026г. Европейският институт, с любезното домакинство на Националната комисия за борба с трафика на хора, проведе първия от серия от дискусионни семинари в рамките на проекта „Укрепване на капацитет, обмен на опит и изследователска дейност в сферата на сигурността“, финансиран по Програмата на Република България по фонд „Вътрешна сигурност“ 2021 – 2027 г.
Семинарът на тема „Засилената роля на Европол в борбата с контрабандата на мигранти и трафика на хора“ беше открит от г-жа Любов Панайотова, директор на Европейския институт, и г-жа Ернеста Русева, главен експерт в Националната комисия за борба с трафика на хора. Основен лектор на семинара беше г-жа Надя Димитрова, старши съветник за Европа в Международния център за развитие на миграционната политика, Виена, Австрия. Участие взеха представители на различни компетентни институции и организации в сферата на миграцията и противодействието на трафика на хора.
По време на дискусионния семинар беше представена аналитичната статия, разработена по проекта, на базата на която се проведе активна дискусия между участващите експерти и разследващи и правоприлагащи органи. Дискусионният семинар беше отлична възможност за експертен обмен и допринесе за по-задълбоченото обсъждане на актуални научни и практически въпроси, свързани с политиките и практиките в областта на борбата с трафика на хора.
Основната цел на проекта е да допринесе за укрепване на капацитета на компетентните органи и други заинтересовани страни в областта на противодействието на трафика на хора, радикализацията и екстремистката пропаганда. В рамките на проекта бяха проведени редица обучения за изграждане на капацитет и работни посещения за обмен на опит в Мюнхен (Германия), като предстои научно-изследователска дейност чрез полагане на основите на Център за високи постижения в сферата на сигурността.
