Трудовата миграция се утвърждава като важен инструмент за подпомагане на бизнеса и за поддържане на икономическия растеж в условията на демографски предизвикателства и недостиг на работна сила в България. Все повече работници от държави извън Европейския съюз са привлечени от българския пазар на труда. По данни на Агенцията по заетостта през 2025 г. са издадени разрешения и регистрации за работа на 24 642 граждани на трети държави. Най-много от тях са заети в хотелиерството и ресторантьорството, селското и горското стопанство, строителството, транспорта и промишлеността.
Още през първите три месеца на 2024 г. над 8 700 граждани на трети държави са получили достъп до българския пазар на труда, като повече от половината са били наети в рамките на сезонна заетост. Това показва устойчивата тенденция за нарастваща роля на трудовата миграция в осигуряването на необходимата работна сила за българската икономика.
Сред работещите у нас чужденци са и граждани на Република Молдова и Грузия, които намират реализация в различни икономически сектори. Заедно с работници от държави като Турция, Узбекистан, Индия, Непал и Киргизстан те допринасят за преодоляването на недостига на кадри в редица отрасли.
Източник: Агенция по заетостта
„Тази новина е публикувана в рамките на изпълнението на проект „Насърчаване на законната миграция от Молдова и Грузия към България“ (№ BG65AMPR001-2.001-0010 по договор 812108-44-11.06.2024), финансиран от фонд „Убежище, миграция и интеграция“ 2021–2027 г.“
